Levandule lékařská

Název levandule pochází z latinského slova „lavare“, to znamená omývat se. Již staří Řekové znali blahodárné účinky této rostliny a s oblibou si ji přidávali do koupele. Levandule snad odnepaměti patřila k nejoblíbenějším aromatickým rostlinám, využívala se ke kosmetickým a lékařským účelům. Vyráběly se z ní parfémy, používala se rovněž jako přísada do různých pokrmů a do léků. Řekové často předepisovali užívání levandule jako osvědčený prostředek proti kašli.Sušená levandule  je jednou z nejprospěšnějších bylinek léčivek. Její využití je velmi pestré – hodí se jako ingredience při vaření, pečení, můžeme ji

přidat do moučkového cukru, do oleje, do čaje, do koupele, či jako náplň dekorativních pytlíčků a polštářků.

V lidovém léčitelství se používá a uplatňuje zejména jako prostředek mírně uklidňující nervy, při neurastenii, bušení srdce, předrážděnosti, migrénách, závratích nebo nespavosti. Plátěný sáček se sušenou levandulí vložený pod polštář podporuje klidný spánek. Hodí se jako pomocník, máte li doma hyperaktivní dítě.

Látky v této bylině obsažené potlačují růst bakterií, a také se osvědčily při křečových stavech žaludku a při rekonvalescenci. Působí mírně močopudně, upravují střevní činnost při nadýmání a průjmech a stimulují slinivku břišní k vyšší produkci enzymů. Celkově mají dobrý vliv na činnost zažívacích orgánů. Zevně se levandule užívá jako součást mastí při zánětech nervů, revmatismu nebo dně (její silice podporuje prokrvení pokožky), v koupelích ji lze použít na špatně se hojící rány. Nejčastěji se však užívá ve formě nálevu nebo tinktury. Levandule dále pozitivně působí na svalové napětí, na zpomalení procesu stárnutí, přirozenou regeneraci a hojení ran. Brání tvorbě jizev a zjemňuje vrásky. Bývá proto oblíbenou součástí pleťové kosmetiky (je také vhodným prostředkem proti akné). Dále mírně snižuje krevní tlak, zlepšuje lymfatický a oběhový systém a pomáhá při poštípání hmyzem. Sušená levandule vložená do šatní skříně po sobě zanechá nejen příjemnou vůni, ale také odpudí moly.

Levanduli je tedy vhodné mít vždy doma, to ve formě oleje, levandulového pytlíčku, nebo přírodního mýdla.