Majoránka zahradní

Má příjemnou vůni, malinké kvítky i lístečky. Pověst majoránky je velmi stará a vždy se prolínaly její přednosti – jednou byla oblíbená jako koření, jindy jako léčivo. Znali ji už ve starém Egyptě a v Římě, k nám ji dovezli křižáci z Jeruzaléma.

Hlavní léčivou vlastností majoránky je její silně tišící vliv na nervovou soustavu. Používá se proto při rozčilení, stresech, nespavosti, migréně a pocitech slabosti. Prý vyléčí všechny lidské žaly, i ten největší – nešťastnou lásku. Její další dobrou vlastností je, že ulehčuje průběh menstruace, příznivě ovlivňuje tvorbu a vylučování mateřského mléka. Jako každé koření i majoránka podporuje trávení, zlepšuje činnost žaludku a střeva odstraňuje plynatost. Doporučuje se také do koupelí, na rány, jako inhalace při rýmě, astmatu a prochladnutí

Pěstovat majoránku můžete na záhoně, v truhlících na balkoně či za oknem. Nejlépe se jí bude dařit na teplém a slunném stanovišti, které bude zároveň chráněno před větrem. Velmi dobře se vysemeňuje a obrůstá od kořenů, sama sebe stále obnovuje, není tedy nutno strachu, že bychom o ni přišli. Ti z vás, kteří nemají zahradu, mohou pěstovat majoránku v truhlících nebo bylinkových nádobách doma i na balkóně. Je zapotřebí ji občas hnojit a zalévat. Budete li pěstovat majoránku doma v truhlíku za oknem, vydrží zelená zase až do jara. I tu ze zahrádky si můžete na zimu vzít domů a těšit se ze stále čerstvého koření.