Šalvěj lékařská

Šalvěj je možné sbírat po celou dobu vrcholu její vegetace, tedy během celého léta. Sklízet můžeme listy, nebo také celé vršky výhonů, čímž zároveň podpoříme košatění a bohatost rostliny. Nasbírané listy a vršky výhonů sušíme v tenké vrstvě v dobře větrané místnosti, mimo dosah slunce. Sušenou ji pak používáme na výrobu čaje a nálevu, nebo jako koření.
Šalvěj ale můžeme i zmrazit čerstvou, stejně jako jiné bylinky používané jako koření do jídla. K tomu se nejlépe hodí klasická forma na tvoření ledu. Do každé vaničky ve formě vložíme nakrájené nebo nasekané listy šalvěje, dolijeme vodou a dáme zmrazit. Tyto bylinkové kostky lze používat při úpravě masa, do polévek a jiných jídel, mají velkou kořenící, peprnou a aromatickou sílu.

Rodové jméno Salvia pochází z latinského slovesa „salvere“ neboli léčit se. Je po staletí používaným druhem, který je opředen mnoha legendami. Ve středověku bylo např. oblíbeným příslovím „Proč by měl člověk umírat, když na jeho zahradě kvete šalvěj“. Věřilo se, že šalvěj může oživit mrtvé, zlepšuje paměť a přináší moudrost, čistí krev. Lidová medicína dodnes tuto rostlinu doporučuje k léčbě nachlazení, bolestí hlavy, krku a zubů, proti přílišnému pocení. Obsažené látky mají protizánětlivé, antibakteriální a hojivé účinky.

Nejčastější použití
 • přílišné pocení – v tomto je šalvěj opravdu unikát, protože mezi mnoha bylinkami působí proti přílišnému pocení, hlavně v noci. Účinkuje již 2 hodiny po požití šalvějového čaje, má schopnost snížit pocení až o 50% ! Šalvěj se používá dokonce k výrobě antiperspirantů. Také ještě yzop účinkuje také proti pocení, ale šalvěj rozhodně vede.

 • hojivé a desinfekční účinky – bylo prokázáno, že šalvěj hubí široké spektrum bakteriálních původců chorob, proto se šalvěj velice úspěšně používá k léčbě ran, při angínách, zánětech močových cest.

  • drobná poranění – rozmělněný šalvějový list pomůže při oděrkách, práci na zahradě k okamžité nouzové dezinfekci ran.

  • afty – pomáhá v podobě šalvějového kloktadla

  • bolesti v krku – také v podobě kloktadla, také při angínách

  • krvácení dásní – šalvějovou vodou se vyplachují úst

 • konzervační účinky – pokud se chystáme na výlet do přírody, je vhodné do jídla s masem přidat šalvějové listy, nebo i mezi chleba s uzeninou – potraviny se nebudou rychle kazit.

 • zažívací potíže – uklidňuje celý trávicí trakt, má uklidňující účinky na hladké svalstvo

 • ženské potíže – uklidňuje podobně jako trávicí trakt také dělohu, mírní bolesti při menstruaci. Platí to pouze u slabšího šalvějového čaje. Větší koncentrace silic ze šalvěje dělohu naopak povzbuzují a tak se často užívá na vyvolání menstruace.

 • zvyšuje krevní tlak – zvláště tinktura
 • cukrovka – pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi