Yzop lékařský

Yzop lékařský je vytrvalý polokeř s dřevnatým, větveným oddenkem, dorůstající do výšky 60-80 cm. Kořeny zasahují až do hloubky jednoho metru. Dáváme ho na záhonky, neboť je nenáročný, stačí mu jen slunné místo. Přitom je to milá, pěkná a značně aromatická bylina. Zajímavé je, že všechny jeho bohaté, tmavě fialové květy jsou obrácené pouze jedním směrem.

U yzopu je důležitá doba sběru, neboť obsah účinných látek je nejvyšší v plném květu. Pozorně proto sledujte, kdy začíná kvést, a když je zcela rozkvetlý, odstřihněte horní, nedřevnatou část rostliny. Do konce sezony obvykle poskytne ještě jednu úrodu.

Již ve středověku si yzop získal úctu a vážnost jako léčivá rostlina a koření, s oblibou ho pěstovali v klášterech. Má značně posilující účinky na celý organismus. Osvědčuje se i proti kašli a při záchvatech průduškového astmatu. Odstraňuje noční pocení, uvolňuje větryzlepšuje chuť k jídlu, má močopudné účinky a schopnost brzdit růst škodlivých bakterií.  Jiné osvědčené použití yzopu – je vhodný do kloktadel na zánět hrdla a ústní dutiny, vždy v kombinaci se šalvějí.